O osobie

Z zawodu dziennikarz. Autor reportaży o tematyce społecznej. Z filmem dokumentalnym, który jest jego pasją rozpoczął przygodę dwadzieścia lat temu. Był to kilkuminutowy materiał o tematyce społecznej. Kolejne doświadczenie w roli asystenta reżysera pełnometrażowego filmu dokumentalnego “Dzieci śmieci” I.Kobierzewskiej przesądziło o wyborze tego środka artystycznego wyrazu, jakim jest film, jako głównego kierunku rozwoju zawodowego.

Jest reżyserem i producentem autorskiego cyklu “Przede wszystkim Człowiek” — poświęconego wybitnym i charyzmatycznym postaciom Zabrza. W kolejnych odsłonach tej serii powstało dotychczas osiem filmów, a dziewiąty jest obecnie w fazie konspektu do sztuki teatralnej, na kanwie której zostanie napisany scenariusz.

”Wilibald Winkler — przede wszystkim Człowiek”, “Norberta Kroczka rezonans con tutti”, “Wilhelm Kasperlik — legenda górnictwa”, “Piotr Skrzynecki — życie Sztuką pisane”, “Ksiądz Pieruszka”, “Profesor Kazimierz Szymczyk”, “Stefan Żechowski — śniłem własną sztukę”, “Herbert Hlubek — my z niego wszyscy” to dokumenty o ludziach, którzy swoim życiem i pasją wpisali się do panteonu wielkich postaci naszego regionu.

Zajmuje się również literaturą. Napisałem dwie powieści, których nie miałem czasu wydać do dnia dzisiejszego.© 2020 IRENEUSZ CENCORA