Prezentowane tutaj filmy są kolejnymi częściami cyklu poświęconego wybitnym postaciom, które wpłynęły inspirująco na życie wielu ludzi. Ich wpływ na życie społeczne, czy artystyczne jest zauważalny jeszcze dzisiaj, chociaż minęło często wiele lat od ich odejścia z tego świata. Poprzez wspomnienia osób, które miały bezpośredni kontakt z bohaterami moich filmów, podjąłem się próby wyrażenia, czy uchwycenia tego wymykającego się analizie czynnika, który powoduje, że zamiast być tylko statystą, stajemy się twórcami rzeczywistości.

Wszystkie prezentowane tutaj filmy powstały pod patronatem Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miejskiego w Zabrzu i przedstawiają postacie, które były związane z Zabrzem, jako miejscem urodzenia, bądź zamieszkania. Bohaterowie tych filmów wpłynęli na życie innych ludzi dzięki swojej charyzmatycznej osobowości, w wielu dziedzinach życia takich jak praca, polityka, sztuka, religia czy szerzej pojęta duchowość. Pomimo tak różnych osobowości i charakterów łączy ich wszystkich szczególne podejście do drugiego człowieka. Są uosobieniem wartości „ludzkich”, które powinny być fundamentem życia społeczeństwa.

Ósmy film cyklu „Przede wszystkim człowiek”, który ukończyłem pod koniec ubiegłego roku, nie doczekał się premiery z uwagi na sytuację epidemiczną. Premiera miała się odbyć w kwietniu 2020 roku. Ze zrozumiałych względów nie mogę filmu tutaj zaprezentować, chociaż postać bohatera filmu, księdza Herberta Hlubka jest postacią bardzo szczególną. Ksiądz, filozof, asceta – można śmiało rzec, człowiek przekraczający sztywne ramy narzucone przez stereotyp duszpasterza, uczący ludzi samodzielnego rozumienia i nie przyjmowania prawd religijnych „na wiarę”, wywarł na mnie wrażenie szczególne. Był żywym dowodem, że można uwolnić się od małych ludzkich uwarunkowań i znaleźć prawdziwe szczęście, które mieści się poza takimi  kategoriami jak stan posiadania, czy zewnętrzne okoliczności.
© 2020 IRENEUSZ CENCORA